Vybíráme sýr do salátu
Teplé letní dny lákají na osvěžující zeleninový salát. Zelenina je v tomto období krásně šťavnatá a plná vitamínů, takže o to větší chuť máme na salát, který nás dokáže příjemně ochladit a osvěžit.
Hlavní součástí salátů bývá často sýr, neboť spojení sýra a salátu je jedním z nejlepších způsobů, jak proměnit jinak jednoduchou misku nakrájené zeleniny v něco výjimečného. Sýr přidává pokrmu nejen lahodnou chuť, ale i bohatý a zajímavý vzhled. Zároveň se jedná o důležitý zdroj bílkovin a vápníku.
Ať už dáváte přednost jemné chuti mozzarelly, výraznému parmezánu nebo štiplavému, slanému Roqefortu, každý gurmán si určitě vybere svůj oblíbený sýr. V následujících řádcích se podíváme na některé z nejpopulárnějších sýrů, které jsou ideální k oživení vašeho salátu.
Pro začátek je dobré zmínit, že ne každý sýr se hodí do salátu. Například krémová Gorgonzola s mascarpone, Cambozola nebo Camembert jsou příliš měkké a mazlavé. Zároveň mají výrazné aroma, které může zastínit ostatní chutě. Vhodnější jsou tedy sýry s pevnější konzistencí, které je možné nakrájet na malé kostičky, rozdrobit, nastrouhat, případně pomocí speciální sýrové škrabky nakrouhat na tenké hoblinky. Sýry, které váš salát barevně oživí a chuťově doplní, aniž by se přebíjela chuť ostatních ingrediencí, jsou ideální volbou.
5 nejlepších tipů na sýr do salátu, včetně receptů
Stále ještě přemýšlíte, jaký sýr do salátu zvolit? Níže je přehled našich oblíbených sýrů, včetně receptů na vynikající saláty, které si můžete dopřát nejen k obědu či večeři, ale blýsknout se s nimi můžete i před návštěvou, až budete tápat, co dobrého připravit k pohoštění.
- Mozzarella
- Feta
- Parmezán
- Halloumi
- Kozí sýr s bílou plísní
1) Mozzarella
Mozzarella je běžně dostupný, univerzální sýr, který lze použít téměř do jakéhokoli druhu salátu. Velmi dobře se rozpouští, takže je vhodná i na zapečení. Mozzarella se nejčastěji používá k výrobě tradičního italského salátu Caprese, který se skládá z nakrájené mozzarelly, rajčat, bylinek a olivového oleje. Pro gurmány doporučujeme originální mozzarellu z buvolího mléka (Mozzarella di Bufala), která má tekutější, smetanový střed a příjemně nakyslou jemnou chuť.
Caprese salát pochází z Itálie z ostrova Capri, po kterém získal svůj název. Tři barvy tohoto oblíbeného salátu (bílá, červená, zelená) reprezentují barvy italské vlajky. Připravit Caprese salát zvládne opravdu každý, recept je snadný a nezabere víc jak pár minut.
- 2 větší zralá rajčata
- 1 balení mozzarelly (nejlépe buvolí mozzarella /Mozzarella di Bufala/, ale může být i kravská)
- hrst čerstvé bazalky
- černé olivy (volitelné)
- pepř
- extra panenský olivový olej
- balsamico (volitelné)
Postup:
Rajčata opláchneme a nakrájíme na tenké plátky. Mozzarellu také nakrájíme na plátky. Poté na talíř podle vlastní fantazie střídavě pokládáme plátek rajčátka a plátek mozzarelly. Takto připravený salát lehce opepříme a zakapeme olivovým olejem a balsamicem (kdo nemá rád balsamico, může ho vynechat). Nakonec můžeme na ozdobu přidat ještě pár lístků bazalky a trochu černých oliv, které můžeme rozpůlit anebo nechat vcelku.
Caprese salát je lehký, osvěžující a výborný nejen jako zdravá večeře, ale skvěle chutná i se skleničkou lahodného vína.
2) Feta
Feta je dlouhodobě oblíbený sýr a to nejen v Řecku, odkud původem pochází, ale i v celé Evropě a Americe. Vyrábí se z ovčího (70%) a kozího (30%) mléka a nejčastěji se používá při přípravě řeckého salátu.
Feta má tu výhodu, že se dá nakrájet na kostičky, rozdrobit anebo nastrouhat a přidat jako ozdoba na jakýkoli druh salátu. Zároveň je vhodná i na zapečení, neboť se snadno rozpouští. Díky svému slanému tónu dokáže pozvednout chuť prakticky každého pokrmu.
Každý z nás, kdo se někdy podíval do Řecka, měl určitě možnost ochutnat tradiční řecký salát s fetou. Tento oblíbený salát se skládá ze šťavnaté zeleniny a originálního řeckého sýru feta. Při horkých letních dnech nabízí příjemné osvěžění, takže není divu, že si ho někteří dopřávají jako hlavní chod k obědu.
Potřebné ingredience:
- 4 velká rajčata
- 1 okurka
- 1 malá fialová cibule
- 1 zelená paprika
- 1x Feta (200g)
- hrst černých oliv (Kalamata)
- cca 60 ml olivového oleje (nejlépe extra panenský)
- cca 30 ml červeného vinného octa nebo citronové šťávy
- sůl, pepř,
- lžička sušeného oregana
Postup:
Rajčata, okurku, cibuli a papriku omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Olivy můžeme nechat celé nebo je také pokrájet. Všechny nakrájené suroviny dáme do misky, osolíme a opepříme. Následně si připravíme jednoduchou zálivku smícháním kvalitního extra panenského olivového oleje a červeného vinného octa (nebo citronové šťávy). Salát zálivkou ochutíme a vše ještě promícháme. Na závěr posypeme sušeným oreganem a navrch poklademe na kostičky nakrájenou fetu.
Řecký salát s fetou poslouží nejen jako rychlý a zdravý oběd či večeře, ale hodí se i jako příloha ke grilovanému masu nebo steaku.
Melounový salát s fetou se vyznačuje jednoduchou přípravou a rozmanitou chutí. Salát skvěle chutná obzvlášť během teplých letních dnů (doporučujeme jej i jako svačinu na výlet nebo na piknik), neboť příjemně osvěží a díky sýru, bohatému na bílkoviny, i zasytí. Meloun a máta jsou osvěžující a šťavnaté, zatímco slaná feta a olivy nabízejí pikantní protipól.
Ingredience:
- vodní meloun
- 1 červená cibule
- Feta 150-200gr
- černé olivy
- pepř
- extra panenský olivový olej
- máta
Meloun nakrájíme na kostičky o velikosti sousta a rozprostřeme ho na servírovací talíř nebo do větší misky. Tenké plátky oloupané červené cibule položíme na meloun a poté přidáme na kostičky nakrájenou fetu. Černé olivy můžeme ponechat vcelku anebo přepůlit. Přidáme je k ostatním ingrediencím a vše jemně promícháme. Salát můžeme ještě lehce pokapat olivovým olejem a opepřit. Na ozdobu přidáme na závěr pár lístků máty a můžeme servírovat.
Náš tip – melounový salát s fetou si skvěle vychutnáte se skleničkou lahodného chardonnay. Za nás můžeme doporučit vynikající španělské biodynamické víno Dominio de Punctum.
3) Parmezán
Parmazán je naprosto nezastupitelným sýrem v salátech. Je oblíbený a vyhledávaný především pro svou oříškovou a slanou chuť, která salátům dodává ten správný šmrnc. Má zrnitou texturu a polotvrdou konzistenci, takže se dobře strouhá anebo pomocí škrabky odřezává na tenké plátky, tzv. hoblinky.
Parmezán, neboli Parmigiano Reggiano, je nedílnou součástí mnoha salátů; mezi nejoblíbenější a celosvětově rozšířený patří například Caesar salát. Recept na jeho přípravu je jednoduchý a celkově nezabere víc jak 20 min.
Ingredience - domácí česnekové krutony:
- 1 středně velká francouzská bageta
- 1-2 stroužky česneku
- 50g strouhaného parmazánu
- olivový olej
Ingredience – salát:
- 1 hlávka římského salátu
- parmezán – nastrouhaný na hoblinky
Ingredience – zálivka:
- 100 g majonézy
- 1 lžička kremžské nebo dijonské hořčice
- 1 lžička hrubozrnné hořčice
- 2 ančovičky
- 1 stroužek česneku
- pár kapek citronové šťávy
- 15 g najemno nastrouhaného parmezánu
Začneme s přípravou domácích česnekových krutonů. Ty dodají Caesar salátu vynikající chuť a křupavost, takže se se vyplatí dát si na nich opravdu záležet. Bagetu nakrájíme na kostičky a vysypeme do misky. V druhé misce smícháme 3 lžíce olivového oleje s drceným česnekem a 2 lžícemi najemno nastrouhaného parmazánu. Kostičky bagety s touto zálivkou lehce promícháme, rovnoměrně rozprostřeme na plech a na mírném až středním stupni pečeme do požadované křupavosti (cca 7-10 min při teplotě 180‘C (může se lišit dle typu trouby).
Stroužek česneku nastrouháme najemno a dáme do misky. Ančovičky nakrájíme také najemno a smícháme je s česnekem. Dále přidáme majonézu, hořčici, pár kapek citronové šťávy a hrstku najemno nastrouhaného parmezánu. Vše pořádně promícháme.
Z římského salátu odkrojíme tuhý střed a jednotlivé listy salátu opláchneme a usušíme. Následně je pokrájíme zhruba na velikost sousta. Ve velké míse promícháme salát se zálivkou. Na závěr ozdobíme Caesar salát česnekovými krutony a hoblinkami parmezánu.
4) Halloumi
Halloumi je kyperský sýr vyrobený z kravského, kozího a ovčího mléka. Jeho konzistence je pevná a při skousnutí tzv. vrže mezi zuby. Halloumi má vysoký bod tání, a tak se dá snadno smažit nebo grilovat, což z něj dělá oblíbenou náhražku masa.
Ačkoliv se Halloumi dá jíst i syrové, nejčastěji se konzumuje tepelně upravené, ať už grilované nebo osmažené. Podává se buď se zeleninou, do sendvičů nebo jako přísada do salátů. Existuje mnoho receptů, jak se dá tento vynikající Halloumi sýr použít.
Tento osvěžující salát s Halloumi vás přesvědčí o tom, jak harmonicky spolu dokáže fungovat kombinace sladkého a slaného. Grilovaný Halloumi sýr doplněný vodním melounem a pečenými rajčátky.
Ingredience:
- meloun
- rajčata (nejlépe cherry rajčátka na větvičce)
- Halloumi
- ½ hrnku nahrubo nasekané čerstvé bazalky
- 3 lžičky nahrubo nasekané čerstvé máty
- 1 stroužek česneku
- ½ hrnku olivového oleje
- sůl
Postup:
Opláchnutá cherry rajčátka na větvičce položíme na rozpálený gril a grilujeme cca 4 minuty, dokud nezačnou praskat.
Mezitím si vytvoříme bazalkovo-mátovou zálivku a to tak, že do misky natrháme čerstvou bazalku a mátu, přidáme 1 pokrájený stroužek česneku, sůl, pepř a půl hrnku olivového oleje. Celou směs rozmixujeme mixérem na hladkou kašičku. Takto připravenou zálivkou potřeme grilovaná rajčátka.
Meloun nakrájíme na plátky. Halloumi také nakrájíme na plátky (cca 1 cm silné) a na rozpáleném grilu opékáme cca 1 minutu z každé strany, dokud sýr nezezlátne. Po upečení potřeme sýr z obou stran připravenou zálivkou. Meloun společně s opečeným Halloumi sýrem a rajčátky naaranžujeme na talíř a můžeme servírovat.
Salát s Halloumi si oblíbíte pro jeho vyváženou chuť, která se vzájemně nepřebíjí.
5) Kozí sýr s bílou plísní / chevre s plísní
Kozí sýr s bílou plísní na povrchu je vynikající měkký zrající sýr, který je vyrobený z plnotučného kozího mléka. Pochází z Francie z regionu Poitou-Charentes v údolí Loiry ve střední Francii. Vyrábí se více než 125 let a za tu dobu se nejen ve Francii, ale téměř v celé Evropě, stal oblíbeným sýrem do salátů a na rozpékání.
Salát s kozím sýrem má spoustu variant. Základ tvoří listová zelenina (polníček, špenát, rukola, dubáček (oakleaf) apod.) a zrající kozí sýr s plísní. Ostatní komponenty můžete kombinovat nebo nahrazovat dle vašich preferencí a chutí. Tento sýr se například skvěle doplňuje s červenou řepou, jablky, ořechy, medem, slaninou a mnoho dalšími ingrediencemi. Do salátu se může použít jak grilovaný, tak i tepelně neupravený.
Milovníci vína si salát s kozím sýrem rádi vychutnávají se skleničkou vychlazeného Sauvignonu nebo mladým, svěžím vínem Beaujolais.
Recept:
- kozí sýr s plísní – 2 plátky cca 0.5 cm silné
- polníček
- 1 menší nebo půlka většího jablka/hrušky
- hrst vlašských ořechů
- medovo-koprová hořčice / hrušková salsa
Na pánvi / na grilu rozpečeme plátky kozího sýra. Mezitím opláchneme polníček a pomocí odstředivky nebo papírové utěrky ho vysušíme. Jablka zbavíme jadřinců a nakrájíme je na kostičky. Salát a jablka přendáme na servírovací talířek a posypeme je nasekanými vlašskými ořechy. Salát ozdobíme opečeným kozím sýrem a na závěr vše přelijeme medovo-koprovou hořčicí nebo hruškovou salsou. Nyní můžeme servírovat.
Salát s kozím sýrem si můžete dopřát nejen jako lehkou večeři, ale skvěle poslouží i jako zdravá snídaně. Kozí sýr a vlašské ořechy vás po ránu příjemně zasytí a dodají potřebnou energii na vaše aktivity. Věříme, že kombinaci křupavých jablíček, smetanového kozího sýru a nadýchaného polníčku si zamilujete už po prvním soustu.
Náš tip: pokud do receptu použijete vyzrálejší kozí sýr, který už začíná mít štiplavější chuť, doporučujeme kůrku po rozpečení odříznout a použít jen vnitřek, který si zachovává jemnější tón.