Švýcarské sýry
Sýry se na území Švýcarska vyráběly již za vlády Římanů, ačkoliv první písemné zmínky pocházejí až z 12. století, kdy v klášteře Bellelay v kantonu Jura vyráběli mniši sýr, který je nyní známý pod názvem Tete de Moine. Další písemné zmínky pocházejí ze 13. století, kdy se v centrální části Švýcarska, v malebném údolí Emmentálu, začal vyrábět sýr s oky. Ten později získal stejnojmenný název. Po několik staletí byla výroba sýrů v rukou pastevců. Jednalo se vždy pouze o lokální záležitost, neboť každá vesnice vyráběla svůj vlastní sýr podle rodinného receptu a z mléka od místních farmářů.
#ShowMore#
První průmyslově vyráběné sýry se ve Švýcarsku objevily až mnohem později a to v 19. století. V té době se také švýcarské sýry začaly vyvážet do Evropy a následně i do Ameriky a dalších zemí. Díky vysoké kvalitě a rozmanitým chutím získaly během krátké doby obrovskou popularitu po celém světě.
Nyní tvoří výroba a export sýrů důležitou část švýcarského hospodářství. Ročně se ve Švýcarsku vyrobí kolem 190 000 tun sýra, z čehož mnohé druhy pocházejí od farmářů a jsou stále ručně vyráběné. Cca 40% veškeré výroby jde na export a zbylých 60% zkonzumují obyvatelé Švýcarska, pro které sýry od nepaměti tvoří základ jídelníčku. Podle statistik sní každý obyvatel Švýcarska kolem 22 kg sýra za rok (o pár kg sýra méně, než je světový průměr Francouzů s 26,8 kg).
V současné době se ve Švýcarsku vyrábí více než 400 druhů sýra (tedy podstatně víc než ve Francii) a mnoho těchto sýrů je nositelem označení AOP (Appellation d’Origine Protégée), které garantuje, že daný sýr byl vyroben v konkrétní oblasti podle tradičního receptu. Dokonce i mléko musí pocházet ze stejné oblasti, kde se sýr vyrábí. Výrobní postupy a kontroly jsou velmi přísné. Označení AOP je tedy zárukou nejen tradice, ale i vysoké kvality produktu, o čemž svědčí různá ocenění v mezinárodních soutěžích.
Švýcarské sýry patří k nejzdravějším sýrům na trhu. Obsahují hodně vápníku a bílkovin, a naopak mají nízký obsah soli. Jsou mnohem lépe stravitelné a vhodné i pro lidi s intolerancí na laktózu, neboť většina z nich patří mezi bezlaktózové sýry. K nejoblíbenějším švýcarským sýrům patří tyto druhy: Ementál, Tete de Moine, Appenzeller, Magoth, Gruyére, Raclette a mnoho dalších.
Švýcarské sýry nabízí širokou škálu chutí - od jemných krémových sýrů až po ty silné, výrazné – z rozmanité nabídky v našem eshopu si vybere opravdu každý.
Jedinečná chuť, široké použití ve studené i teplé kuchyni, kvalitní mléko z místních zdrojů a tradiční technika výroby, která se předává z generace na generaci. To je jen pár bodů, které vysvětlují oblibu švýcarských sýrů po celém světě.